Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z historie mořkovské kopané - fotbalu.
         
Tradice organizované kopané v Mořkově začíná někdy ve třicátých letech 20. století a je spojena s činností Jednoty Orla, který zbudoval ve třicátých letech na pozemku za Katolickým domem měrem k dnešnímu katolickému hřbitovu první fotbalové hřiště, kde se v té době hrály jen přátelské zápasy s okolními vesnicemi. Záznamy z té doby nejsou, ale jména pár hráču jsem našel: Bohuš Rýdl (brankář), Fr. Bartoň (,,Hajcér"), Alois Horák, Ludva Brůžek, Franta Wolf, Olda Kumorowski.
          Tréninkově hrávali i dolčané proti horčanům, kteří měli svůj fotbalový plácek pod tratí, kde vyrostly všechny pozdější mořkovské fotbalové hvězdy, jako byl Pepík Drga, kluci ,,Čípkovi", Jan ,,Pavlu" a mnoho dalších. I na dolním konci vyrostly opory mořkovské kopané jako Zdena ,,Vaňků", kluci ,,Tománkovi" a jiní.
         Obrazek Od roku 1939 se vytváři samostatný fotbalový klub SK Mořkov, organizovaný ve Slezské župě fotbalové, kde se zapojuje do soutěží a provozuje svou činnost na nově vybudovaném obecním pozemku za Obecníkem. Právě období 2. světové války je velmi úspěšným v mořkovském fotbalu pod vedením Kumorowského Oldřicha a Heřmana Blahety. Tehdy v Mořkově vedle výborných místních hráčů Pepíka Drgy, Franty a Aloise Pítra, Fr. Kopeckého hráli i divizní a ligoví hráči Ostravska jako byl Mocek, Machovský, Mikuš, Ostřanský, Caisberger a bezruký Grossmann aj. Fotbal měl tehdy vynikající úroveň, neboť se hrálo s městskými  kluby (Vsetín, Hulín) a návštěvnost na zápasech byla obrovská. Nepřekonatelné však byly zápasy místního DERBY, Mořkov versus Hodslavice. Na takovýto zápas šel z Mořkova vždy veliký průvod fanoušků a ne jinak tomu bylo, když se hrálo u nás v Mořkově. Po osvobezení, vytvořením jednotné tělovýchovy, stal se fotbalový klub základním oddílem Tj Mořkov. V roce 1945 byly vykoupeny pozemky pro hřiště, a tak byl vybudován mezi školou a katolickým hřbitovem sportovní stadion s fotbalovým hřištěm a tribunou, běžeckou dráhou (300 m), stanovišti pro skok vysoký i daleký, hod koulí i oštěpem, kurtem pro volejbal i nohejbal, osvětlenou plochou pro kluziště a sportovní šatnou s klubovnou. Nejvíce využívané fotbalové hřiště škvárové bylo v roce 1976 rekonstruováno nejlepším specialistou na škvárová hřiště v Československu a v roce 1988/9 bylo toto hřiště přebudováno na travnatý povrch, který má dodnes. Fotbalový oddíl měl vedle družstva mužů i družstvo žáků a občas i dorost. Mužstvo mužů postoupilo v roce 1970 z I.B třídy do I.A, a to byl snad největší úspěch mořkovské kopané dodnes. Výborní hráči Mořkova odcházeli za uplatněním do jiných klubů vyšších tříd. Největším příznivcem a fanouškem mořkovského fotbalu  byl v minulosti pan Jan Merenda. U příležitosti kulatých výročí fotbalového klubu se konala na zdejším hřišti i utkání Internacionálů a jiných známých klubů, naposledy (1999) k 60. výročí byl zde klub Fortuna s herci, zpěváky, komentátory a reportéry z Prahy...